Sunday, 11 December 2011

Rancangan Pelajaran Harian bentuk 2-D

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 

Mata pelajaran          :           Matematik
Kelas                          :           3 Tekun
Tarikh                         :           10 Oktober  2011
Masa                           :           2.10 – 2.40 petang  (30 minit)
Bilangan murid          :           34 orang
Tajuk                           :           Ruang dan Bentuk

Bidang pembelajaran:          Bentuk 2-D

Objektif pembelajaran:       Memahami,menerangkan dan mengklasifikasikan bentuk 2-D

Hasil pembelajaran:              Di akhir sesi pembelajaran ini, murid – murid  dapat:

A       Menguasai isi kandungan memahami, menerangkan dan mengklasifikasikan bentuk 2-D

            a.   menamakan dan menyebut bentuk-bentuk 2-D
            b.   menerangkan perbezaan bentuk dan bahagian-bahagian bentuk 2-D

B          Membina kemahiran saintifik, berfikir dan strategi berfikir

                        a.    mencari jalan kerja bagi mendapatkan jawapan

C         Mengamalkan sikap saintifik dan nilai murni

            a.   melibatkan diri secara aktif dalam kelas  semasa menjawab soalan yang                          
                 diberikan guru dan sentiasa menumpu perhatian terhadap P&P di dalam kelas.
            b.  bersikap bekerjasama antara ahli kumpulan bagi membantu sesama ahli semasa                         mendapatkan jawapan kepada soalan yang diberikan oleh guru.

Konsep/prinsip/hukum/teori:
Bentuk 2-D
a.            pentagon 
b.            heksagon
c.            heptagon
d.            oktagon
e.            segi empat sama

Bahan, peralatan dan bahan sumber:

1.  Flash card
2.  Lembaran kerja
3.  Lampiran

Pengetahuan Sedia Ada :
Murid-murid telah didedahkan dengan bentuk-bentuk 2-D dalam pembelajaraan dan pengajaran (P&P) yang lepas . Murid telah didedahkan dengan bentuk-bentuk asas 2-D semasa tahun 2.



Aktiviti
P&P

Fasa
Isi kandungan
Aktiviti guru
Aktiviti murid
Nota
Set induksi / mencungkil idea
( 4 minit )

1. Guru membuat     
    ulangkaji dan  
    mengingatkan  
    kembali P&P yang
    lepas. ( Orentasi  
    idea berdasarkan   
    pengetahuan sedia
    ada )
1. Guru bertanyakan kepada   
    murid mengenai P&P pada  
    sesi yang lepas.

2. Guru menunjukkan contoh-
    contoh bentuk 3-D seperti
    rectangular prism.

3. Guru memberikan contoh- 
    contoh bentuk 2-D supaya   
    murid bersedia untuk
    meneruskan pembelajaran

Murid memberi respon.
Strategi/ teknik: Penyoalan keseluruh kelas.
Sumber pengajaran :

1.bentuk 3-D
2.flashcard- bentuk 2-D
Menstruktur semula. Aktiviti 1
( 7 minit )
1. Memperkenalkan
    bentuk-bentuk 2-D  
    kepada murid.
1. Guru menunjukkan gambar
    bentuk 2-D kepada murid.

2. Guru menyebut bentuk 2-D
     yang ditunjukkan dan 
     meminta murid untuk  
     menyebut bersama-sama.
   
    Contohnya
                     segi tiga
                    segi empat sama

3. Guru menunjukkan nama-
    nama bentuk 2-D dan murid
    dikehendaki datang ke
    hadapan kelas untuk    
    menampalkan pada 
    gambarbentuk 2-D yang 
    betul.


4. Guru meminta murid untuk
    menyebut dan mengeja
    perkataan tersebut
    dihadapan kelas.
Murid memberi respon dan perhatian terhadap penerangan guru serta mengangkat tangan semasa menjawab soalan yang diberikan.
Strategi/ teknik: Penyoalan keseluruh kelas.



Sikap saintifik dan nilai murni
-  tekun
- penglibatan
   aktif
- menghargai
   ilmu

Sumber
-  flashcard.
Aktiviti 2
( 7 minit )
1. Guru
    memperkenalkan
    bahagian-bahagian
    yang  terdapat pada
    bentuk 2-D kepada
    murid.
1. Guru menerangkan
    bahagian-bahagian pada
    bentuk 2-D. Contohnya

2. Guru meminta murid
    menyebut dan mengeja 
    supaya lebih mudah faham 
    dan mengingati.

3. Guru menunjukkan bahagian
    pada bentuk 2-D dan
    meminta murid melekatkan 
    jawapan pada tempat yang
    betul.

4. Guru menerangkan bilangan
    yang ada pada setiap
    bahagian bentuk 2-D. 
    Contohnya
sudut - 4
                        permukaan - 1


garisan lurus               bucu - 4

Murid memberi perhatian terhadap penerangan guru dan mengangkat tangan semasa ingin menjawab soalan yang diberikan.

Aktiviti 3
( 7 minit )
1.  Guru memberikan
     soalan kuiz.

2. Guru memberikan
    lembaran kerja
    kepada semua
    murid
1. Guru membacakan soalan
    berbentuk penyelesaian
    masalah.

2. Guru memanggil nama
    murid yang mengangkat
    tangan untuk menjawab
    soalan yang diberikan.

3. Guru memberikan lembaran
    kerja dan mengarahkan
    murid membuatnya secara 
    berkumpulan – bertiga.

4. Guru menerangkan cara-
    cara untuk menjawab 
    soalan  yang diberikan.

Murid mendengar soalan yang diberikan dengan teliti dan mengangkat tangan untuk menjawabnya.



Murid berbincang dalam kumpulan untuk menjawab soalan.
ABM :
- soalan kuiz
- lembaran
   Kerja
Penutup / Aplikasi idea
(  5  minit )

Berbincang jawapan bersama murid.
1. Guru berbincang jawapan
    bersama-sama murid.

2. Guru menunjukkan semula
    gambar bentuk-bentuk 2-D
    dan bahagian-bahagiannya
    supaya murid dapat
    mengingatkan kembali.

3. Guru membuat kesimpulan
    pelajaran dengan 
    mengaitkan perbezaan
    antara 2-D dan 3-D.

4. Guru memberi latihan    
    tambahan sebagai kerja
    rumah dengan
    menggunakan buku  
    aktiviti matematik.
Murid memberi respon tentang jawapan kepada soalan yang diberikan.
Strategi/ teknik: Penyoalan keseluruh kelas.

ABM :
- lembaran
   kerja
- buku aktiviti
   matematik






2 comments:

  1. Salam.
    RPH yang menarik tetapi ia mungkin lebih menarik jika boleh dimuat turun dlm bentuk Url.Saya pun baru jer bljr. Dulu mcm ni gak...he3.

    ReplyDelete
  2. Salam.
    Wah...,warna hijau.Sejuk mata memandang.Kalau isteri saya lihat mesti dia suka.Tahniah kerana berjaya mencipta blog sendiri yang menarik.

    ReplyDelete